aliqeredagiDünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Arap dünyası ve İslam ülkelerine çağrıda bulunarak Musul’daki sivillere destek olmalarını istedi.

Arap dünyası ve İslam ülkelerine, ”can, mal ve ırzlarının korunması için Musul’daki sivillere” destek çağrısında bulununan Dünya Müslüman Alimler Birliği  Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali el-Karadaği, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ”Musul sorunu büyük. Nitekim dindar, ahlaklı 3 milyon kişi burada ikamet ediyor. Özellikle zorlu kış günleri yaklaşıyorken nereye gidecekler?” dedi.

Artık Irak Hükümeti sivilleri hedef almamalı” diyen Karadaği, ”DAİŞ’e karşı savaşın Sünnilere karşı etnik temizliğe dönüşmesine izin verilmemeli” ifadesini kullandı.

Karadaği, Musul sakinlerinin ”can, mal ve ırzlarının” korunması yönünde çağrıda bulunarak, Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman halkların Halep’te ve Felluce’de yaşananların benzerinin Musul’da yaşanacağı korkusunu taşıdığını ve çok endişeli olduğunu kaydeden Karadaği, Musul’u da içine alanNinovan’ın Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tarihi bir bölge olduğuna dikkat çekti.

Karadaği, Musul’un DAİŞ sonrasında idari yönetime teslim etmeye çağırarak bu şekilde  ölüm ve yıkımların yaşanmamayacağını söyledi.

Kaynak: K24

By admin