Bir çocuğun evlenmesi veya bir konuda karar vermesi için evlenme çağına gelmesi (büluğa ermesi) yetmiyor, bir de reşit olmasi gerekir.

Fıkıh alimlerinin içtihadları belli bir zaman için geçerli olabilir ama herkesi bağlayamaz. Sonuçta bir içtihattır doğru olduğu gibi yanlışta olabilir.

Bazı konulardaki İçtihad, ilmi değildir. Hatta bir insanın reşit yaşı fıkıh alimlari arasında tartışma konusu olmuş ve bir çoğu, ”onbeş yaşına gelen bir çocuk reşit sayilabilir” demişler.

Ancak şimdi moderen bir çağda yaşıyoruz ve artık bir çocuğun reşit yaşı tartışma konusu olmamasi gerekir. Çünkü tıp bu sorunu çözebilecek durumdadır.

Zira Nisa suresi’nin 6. ayeti bu konuya açıklık getirmiştir. Şöyleki:

وَابْتَلُوا الْيَتَامَىٰ حَتَّىٰ إِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُمْ مِنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُوا إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ ۖ وَلَا تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَنْ يَكْبَرُوا ۚ وَمَنْ كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ ۖ وَمَنْ كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ ۚ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُوا عَلَيْهِمْ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِيبًا

Yetimleri deneyin. Evlenme çağına (büluğa) erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin. (Velilerden) kim zengin ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin. Kim de fakir ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir biçimde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin. Mallarını kendilerine geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahit bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

Bu ayette yüce Allah (cc) şöyle buyuruyor: Yetimleri deneyin. Evlenme çağına (büluğa) erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin.

 

Allah büluğun yanında bir de reşit şartı koymuş. Eskiden fıkıh alimlari içtihatlarına göre reşit yaşı belirleniyormuş ama şimdi bu işin uzmanları var.

Eğer doktorlar 18 yaş altı çocuklar için reşit değildir diye rapor veriyorsa, onların raporları dikkate alınır ve din alimlerinin de ona göre karar vermeleri gerekiyor.

Henüz evlenme çağına gelmemiş bir çocuk, eger reşit olmamişsa, onların yanınızdaki mallarını teslim etmeyin diyen bir din, nasıl olur da daha büluğa ermemiş çocukların evlenmesine cewaz verir? Büluğa eren hiçbir çocuk reşit değil, bir aileyi idare edecek kabilyete ve salahiyeta sahip olmayan biri, nasıl olurda kendisi gibi bir çocuğa  bakacak…

Genel olarak fıkıh alimleri, Kur’andan ziyade nakli kaynağı göstermişler. Zayıf ve Kur’anla yüzde yüz çelişen, hadis diye arapça metinleri kaynak almışlar.

Hatta öyle görüşler vardır ki, insaf sahibi bir insan, okumaktan utanır.

Kuran dışı bu görüş ve içtihadlar, tamamen kız çocuklarına zülümdür.

F.  Yalçin 2016- 11- 19

By admin

One thought on “Feyzi Yalçin: Büluğa eren her çocuk reşit mıdır?”
  1. Kişisel ve toplumsal önemli bir sorundur, bu mesele. Gündeme taşınarak üzerinde tartışılmalı ve toplum aydınlatılmalıdır. Bu çabanız takdire şayandır. Allah sizden razı olsun.

Lämna ett svar