N. Barzani Türkiye’de

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yıldırım ile görüştü. Barzani İstanbul’da da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. Gündemdeki en önemli başlık Musul operasyonu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu’nda basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Başbakanlık kaynakları görüşmede, Musul operasyonunda gelinen son aşama başta olmak üzere Irak’taki gelişmeler, terörle mücadele ve Türkiye ile IKBY arasındaki işbirliği konularının ele alındığını, bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

”Bu bağlamda, Sayın Başbakanımız ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, DAEŞ ve PKK başta olmak üzere IKBY ve tüm Irak’ın huzur ve istikrarını hedef alan terör örgütleriyle mücadelede işbirliğine devam edilmesi, Türkiye ve IKBY arasında geniş bir alana yayılan ilişkilerin daha da ileri bir seviyeye taşınması için karşılıklı çabaların sürdürülmesi konusunda mutabık kalmışlardır.”

Barzani ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda basına yaklaşık 45 dakika görüştü. Görüşmede, ikili ve bölgesel konularla son gelişmeler ele alındı.

Ankara’daki görüşmelerinin ardından İstanbul’a geçen Barzani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile de Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşme 1,5 saat sürdü.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Lämna ett svar

Pin It on Pinterest