HDP Meclis çalışmalarını durduruyor

Halkların Demokratik Partisi, Meclis çalışmalarını durdurma kararı aldı. Eş Genel Başkanları tutuklanan HDP, Diyarbakır’da iki gündür yaptıkları toplantının ardından açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra iki gündür Diyarbakır’da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları açıkladı.

Parti yönetimi, TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. Yani HDP, Genel Kurul’a ve komisyonlardaki çalışmalara katılmayacak.

Diyarbakır İl Başkanlığı önünde parti açıklamasını kamuoyuna aktaran HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, ”Yasama organındaki faaliyetlerimizi durdurma kararı verdik. Halkımızla hergün birlikte olacağız” dedi.

HDP’den yazılı olarak da duyurulan açıklamadaki ifadeler şöyle:

”Meclis Grubumuz ve Merkez Yürütme Kurulumuz ile birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda, demokratik siyaset tarihimizin bu en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısında, yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik.

Önümüzdeki günlerde ev ev, mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il dolaşarak halkımızın şikâyet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, bütün ittifak güçlerimizle, kurum ve kuruluşlarımızla, demokrasi, barış ve emek güçleriyle, sivil toplum örgütleriyle, sendika ve meslek birlikleriyle, inanç gruplarıyla, kadın, gençlik, çevre ve ekoloji hareketleriyle tartışarak önerilerini alacağız.

Tüm bu istişarelerin sonunda, yapılan önerileri değerlendirerek sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Sadece paylaşmakla kalmayacak, ortaya çıkan öneriler doğrultusunda geleceği birlikte örmek için adımlar atacağız.”

Açıklamanın başında, 4 Kasım’da Diyarbakır’da düzenlenen bombalı saldırı da kınandı.

Kaynak: Al Jazeera

Lämna ett svar

Pin It on Pinterest